TENS jest jedną z metod łagodzenia bólu poprzez impulsy elektryczne. TENS doskonale sprawdza się nie tylko podczas porodu, ale także w gabinecie, podczas pracy z pacjentkami, które mają wzmożone napięcie mięśni dna miednicy. Takie pacjentki zgłaszają się do gabinetu zazwyczaj z powodu bólu w trakcie współżycia, bolesnych miesiączek czy endometriozy. 

Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS)

Elektrostymulacja to powodowanie skurczy mięśni za pomocą bodźców elektrycznych. Ta metoda sprawdzi się u pacjentek z bardzo słabymi, niewydolnymi mięśniami dna miednicy. 

Elektrostymulacja (EMS)

Funkcjonalna elektrostymulacja wyzwalana przez EMG

Ta funkcja doskonale sprawdza się u pacjentek, które mają słabe mięśnie dna miednicy, a przez to problemy z nietrzymaniem moczu czy obniżeniem narządów rodnych.  Pacjentka sama inicjuje skurcz mięśni lecz w jego utrzymaniu pomaga już elektrostymulacja.  

Dzięki pomiarom elektromiograficznym możemy "podejrzeć" w jakim stanie są mięśnia dna miednicy, jak reagują na polecenie skurczu, jaka jest siła ich aktywacji oraz jak wygląda ich rozluźnianie. Funkcja ta daje nam także informację zwrotną. Pacjentka widzi na ekranie czy aktywuje właściwe mięśnie i jak wygląda ich praca.

Praca z mięśniami dna miednicy nie jest łatwa ani dla terapeutki ani dla pacjentki. Aktywacji tych mięśni nie widać na pierwszy rzut oka, a pacjent nie ma pewności czy dane ćwiczenia wykonuje poprawnie. W moim gabinecie jednak nie stanowi to problemu, ponieważ wspomagam się urządzeniem do biofeedbacku.  

Pomiary elektromiograficzne i biofeedback

(EMG Biofeedback)

ELEKTROSTYMULACJA